برنامه ریزی سرمایه گذاری

مشاوره کسب و کار

برنامه‌ریزی سرمایه‌گذاری، پروسسی است که روش و میزان سرمایه‌گذاری در حال و آینده را با توجه به وضعیت مالی فعلی، اهداف مالی آتی، میزان ریسک‌پذیری و شرایط مالیاتی مشخص می‌کند. یک سرمایه‌گذاری موفق به زمان و برنامه‌ریزی دقیق نیاز دارد. برای حصول یک نتیجه مناسب از سرمایه‌گذاری‌های خود باید از یک استراتژی درست که به نکات زیر توجه دارد، استفاده کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ

فواید

  • داشتن برنامه دراز و کوتاه مدت و بازنگری مداوم استراتزی‌های سرمایه‌گذاری
  • توجه به روش‌های افزایش بازده سرمایه
  • مدیریت ریسک سرمایه‌گذاری
  • استفاده از تنوع در سرمایه‌گذاری
  • نر م افزار مدیریت سر مایه گذاری

داشتن برنامه دراز و کوتاه مدت و بازنگری مداوم در استراتژیهای سرمایه‌گذاری

داشتن یک برنامه درذهن خود بسیارعالی است، ولی همواره یک برنامه با تغییراتی در اهداف یا تغییر روش زندگی به راحتی به فراموشی سپرده شده یا تأثیر خود را از دست می‌دهند. با کمک و راهنمایی یک مشاور و متخصص مالی-سرمایه‌گذاری برنامه خود را تهیه و مکتوب کنید و به هیچوجه فراموش نکنید که وقتی برنامه‌ریزی می‌کنید به تمام وجوه آن توجه کنید و بخاطر بسپارید که برنامه‌ریزی سرمایه‌گذاری فقط به یک حساب پس انداز بازنشستگی (RRSP) خلاصه نمی‌شود. اهداف دراز مدت و کوتاه مدت را در نظر بگیرید. مرور مداوم سرمایه‌گذاری‌های خود.نیازها و اهداف شما در طول زمان تغییر خواهند کرد، بنابراین به‌طور مداوم باید سرمایه‌گذاری‌ها و برنامه‌های خود را مرور کنید تا اطمینان حاصل کنید که در مسیر درستی که می خواهید، پیش می‌روند. ازدواج، فرزند جدید، ادامه تحصیل، درگذشت عضوی از خانواده و افزایش یا کاهش درآمد همگی باعث می‌شوند تا شرایط مالی و اهداف تغییر کنند و نیاز به بازنگری در برنامه را ایجاب کنند. غلبه بر یک بازار متغیر و سفری طولانی.هیچکس نمی‌تواند پیش‌بینی کند که همواره سفری بدون دردسر را در بازار سرمایه در پیش خواهید داشت. حتی سرمایه‌گذاری‌های خوب که تاکنون بازده مناسبی را نشان داده اند، ممکن است تغییرات ناخوشایندی را تجربه کنند و با کاهش ارزش در دوره‌ای از زمان همراه شوند. اما اگر صبور باشید و اجازه دهید که از شرایط ناخوشایند کوتاه مدت گذر کنند، نتیجه مناسبی را در طولانی مدت بدست خواهید آورد. در سرمایه‌گذاری‌های طولانی مدت ( 10 سال و بیشتر) تغییرات و کاهش ارزش در کوتاه مدت، تأثیر چندانی در اهداف نهایی نخواهند داشت و در واقع ریسک بزرگی به حساب نمی‌آید. زیرا تاریخچه و روند تغییرات در سالیان اخیر نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری‌های خوب، علیرغم تغییرات و افت و خیزهایی که در طول سالیان متمادی تجربه کرده اند، در نهایت و به‌طور متوسط با روند مناسب افزایشی همراه بوده‌اند.

توجه به روش‌های افزایش بازگشت سرمایه

زودتر شروع کنید. هرچه زودتر سرمایه‌گذاری خود را شروع کنید، از نتایج و بازگشت آن زودتر و بیشتر سود خواهید برد. از سوی دیگر چند برابر شدن سرمایه خود را تا پیش از زمان مورد نیاز یا زمان بازنشستگی شاهد خواهید بود. با مشارکت در سرمایه‌گذاری‌های خود به‌طور ماهانه یا در دوره‌های کوتاه به جای مشارکت در انتهای سال، در نتیجه سرمایه شما زودترشروع به رشد خواهد کرد. سود سرمایه را دوباره سرمایه‌گذاری کنید. اگر به دریافت سود سرمایه به‌عنوان یک درآمد نیاز ندارید، با سرمایه‌گذاری مجدد آن اجازه خواهید یافت تا از رشد متراکم و ترکیبی آن نیز سود خواهید برد. در هنگامیکه مشارکت خود به‌طور ماهانه و از ماه‌های اول سال شروع می‌کنید در طول سال به مبلغی که در موجودی شما قرار دارد، سود نیز تعلق خواهد گرفت. در نقطه مقابل آن مشارکت‌هایی که در انتهای سال انجام می‌شوند از این امکان بی‌بهره خواهند ماند. هماهنگی با نوسانات قیمت. وقتی در یک سرمایه‌گذاری به‌طور ماهانه یا دوره‌ای مشارکت می‌کنید و بخشی ثابتی از درآمد خود را به‌طور مداوم به آن اختصاص می‌دهید، به گونه‌ای با تغییرات قیمت آن هماهنگ خواهید شد. در صورت کاهش بها شما قادر خواهید بود تا تعداد واحد بیشتری بخرید و در صورت افزایش قیمت هر واحد و به دلیل مشارکت ثابت ماهانه تعداد واحد کمتری خریداری خواهید کرد. این روش موجب می‌شود تا بهای متوسط خرید شما همواره کمتر از حداکثر مبلغی باشد که برای یک واحد پرداخته اید. سرمایه‌گذاری متناسب با اهداف و زمان. به اهداف و محدودیت زمانی خود در سرمایه‌گذاری توجه داشته باشید. اگر برای طولانی مدت یا برای دوران بازنشستگی سرمایه‌گذاری می‌کنید، در مواردی مشارکت کنید که به شما اجازه می‌دهند با عدم برداشت از سرمایه خود، در طولانی مدت از سود بیشتری بهره ببرید. درصورتی‌که به منابع مالی خود در کوتاه مدت نیاز دارید در سرمایه‌گذاریهایی مشارکت کنید که اجاره برداشت سرمایه را بدون جریمه‌های خاص به شما بدهند. در مواردی که هدف سرمایه‌گذاری، درآمد ماهانه یا دوره‌ای است می‌توانید در مواردی متناسب سرمایه‌گذاری کنید که برای این منظور در نظر گرفته شده‌اند.فراموش نکنید که فقط یک مشاور سرمایه‌گذاری می‌تواند شما را یطور کامل راهنمایی کند.

استفاده از تنوع در سرمایه‌گذاری

تنوع سرمایه: با مشارکت در یک fund مناسب شما در وافع موجودی مالی خود را در بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنید. زیرا هر fund یک بستر سرمایه‌گذاری است که خود از مجموع چندین سرمایه‌گذاری در موسسات مختلف تشکیل شده‌است و تنوع مورد نظر را به همراه دارد. اگر یک بستر سرمایه‌گذاری از مشارکت در بخش‌های مختلف اقتصادی و صنعتی تشکیل شده باشد تنوع بهتری را بدست می‌دهد. به‌طور مثال یک fund که از سرمایه‌گذاری در موسسات مختلفی از بخش‌های مالی، تولیدی، ارتباطات یا خدماتی فعالیت می‌کنند، تنوع بیشتری را نتیجه خواهد داد. اگر گروهی از موسسات تولیدی در شرایطی خاص دچار مشکل گردند و دچار افت ارزش گردند، سایر بخش‌های fund اجازه نخواهند داد تا افت بزرگی در ارزش کل fund به وجود آید. تنوع بیشتر با استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی: با در اختیار داشتن سرمایه‌گذاری‌های مختلف که در بازارهای متفاوت و در نقاط مختلف جهان(آمریکا، اروپا یا آسیا) سرمایه‌گذاری کرده اند، تنوع بهتری را نیز بدست خواهید آورید. آنچه مشخص است همیشه چرخه و روند بازار در نقاط مختلف جهان هماهنگ و یکسان تغییر نمی‌کند. به‌طور مثال بازده سرمایه‌گذاری در آمریکا، اروپا و آسیا تفاوت‌هایی دارد و در مواردی نیز روندی کاملاً مخالف یکدیگر را نشان می‌دهند به این شکل که ممکن است زمانی که ارزش سرمایه‌گذاری در آمریکای شمالی افزایش می‌یابد، ارزش سرمایه‌گذاری‌های اروپایی یا آسیایی با افت مواجه شوند یا برعکس. به همین جهت در شرایط مختلف همواره موقعیت مناسبی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. آنچه اهمیت دارد انتخاب تنوعی مناسب است که با شرایط فردی و میزان ریسک‌پذیری شما تطبیق داشته باشد.

مدیریت ریسک سرمایه‌گذاری

میزان ریسک پذیری: آگاهی داشتن از میزان ریسک‌پذیری هر فرد اهمیت بسیاری دارد. انتخاب سرمایه‌گذاری‌هایی که متناسب با ریسک‌پذیری فرد بوده و تعیین میزان مشارکت بتناسب وضعیت مالی وی اجازه خواهد داد تا سرمایه‌گذار از حداکثربازگشت با کمترین تنش و استرس سود ببرد. شرکت در سرمایه‌گذاری‌هایی که بیش از توان ریسک‌پذیری فرد بوده یا فشار مالی زیادی به وی تحمیل می‌کند، موجب می‌گردد تا فرد با تغییری کوچک در بازار سرمایه، احساس خطر بزرگی کرده و استرس زیادی را متحمل گردد. استرس زیاد موجب تصمیم گیری‌های غیر تخصصی، سریع و کوتاه مدت خواهد شد. از سوی دیگر سرمایه‌گذار صیر لازم را برای برگشت اوضاع به حالت عادی نخواهد داشت. در نتیجه در بدترین زمان که نرخ‌ها در پایین‌ترین میزان خود قرار دارد، تصمیم به خروج از بازار سرمایه و تبدیل آن به نقدینگی می‌گیرد و ضرر مضاعفی را پس از کسر مالیات یا جرایم مربوطه متحمل می‌شود. تنوع و ریسک: همانگونه که اشاره شد، هر fund دارای نسبت و ترکیبی از سرمایه‌گذاری در موسساتی خاص است و موجب می‌گردد تا ریسک سرمایه‌گذاری کاهش یابد و با توجه به اینکه هرmutual fund دارای نرکیبی از سرمایه‌گذاری‌هایی است که با fund دیگر کاملاً متفاوت است، بنابراین با مشارکت در چند mutual fund نیز به‌طور قابل ملاحظه‌ای تنوع سرمایه‌گذاری افزایش و ریسک احتمالی را نیز بتناسب بسیار کاهش خواهد یافت.

نرم افزار مدیریت سرمایه‌گذاری

نام نرم افزار"Investment Wizard" است . که توسط این برنامه می‌توانید برای سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت خود برنامه‌ریزی کنید. مدیریت تعداد نامحدود از پروژه‌های سرمایه‌گذاری، محاسبه میزان عایدات حاصله از هر کدام از پروژه‌های سرمایه‌گذاری، مبلغ ماهیانه و سالیانه مورد نیاز برای اجرا و ادامه پروژه امکان استفاده از نرخ تورم برای محاسبه عایدات واقعی یک پروژه و… از امکانات این برنامه است.