جزئیات مقالات

تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در روسیه 2020

هزینه تحصیل در روسیه به روبل (واحد پول روسیه) با توجه به امکانات تحصیلی و هزینه نسبتا پایین زندگی در شهرهای روسیه در مقایسه با اروپا بسیار به صرفه می باشد در این مقاله ما به شرح هزینه تحصیل در روسیه در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران پرداخته ایم:

 • کشور روسیه با وسعت ۱۷٬۰۷۵٬۴۰۰ کیلومتر مربع ، وسیعترین کشور جهان است.
 • در کشور روسیه مجلل ترین کاخ ها ، فلات های پهناور ،کوه های مرتفع، استقرار شهرها در سردترین مناطق دنیا، مدارس باله و عظیم ترین مجموعه عروسک های دنیا وجود دارد.
 • فرهنگ و ادبیات نمایشی در روسیه بسیار قابل توجه است.
 • نویسندگان بزرگ روسی چون تولستوی ، داستایوسکی و ناباکوف ، بولگاکف و بزگ پزشکان دنیا چون ویکتور اسکومین ، بوریس موروکوف ، الکساندر بوگدانف ،  میخائیل بولگاکف ، ایوان پاولف آنتون چخوف  ، لئونید روگوزوف گاوریل ایلیزاروف ،  الکساندر لوریا ، کونراد واگنر، ولادمیر روسلیک در سراسر جهان بعنوان بزرگترین ها یاد میشوند .

هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در روسیه به صورت میانگین حداقل 300 الی 400 دلار به صورت ماهیانه از اهم هزینه ها در روسیه میباشد البته هزینه زندگی در روسیه به روبل باید حساب شود. در طول روز هزینه های روزمره در شهر سنت پترزبورگ و ولگاگراد مقادیری کمتر از شهر مسکو می‌باشد. هزینه خورد و خوراک به صورت هفتگی نفری 40 الی 80 دلار می‌باشد. با پرداخت 20 دلار می‌توانید صاحب یک پرس غذای سه وعده ای شوید و هزینه میانگین برای خرید یک لیوان آّبجو 2 دلار می‌باشد.

هزینه سرگرمی و اوقات فراغت

هزینه ماهیانه برای رفت و آمد مترو حدود 8 الی 16 دلار برای اتوبوس وتریل برقی از 10 سنت تا 50 سنت بدون در نظر گرفتن مسافت و برای یک سفر.

دانشگاههای مورد تایید ایران در روسیه

دانشگاه های مورد تایید ایران و هزینه تحصیل در روسیه در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی روسیه طبق آخرین لیست منتشر شده توسط وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران شامل موارد زیر میباشد :

دانشگاه لومونوسوف

دانشگاه لومونسوف مسکو (MSU؛ روسی: Московский государственный университет имени М. В. Ломоносова، часто сокращенно МГУ) ، یک دانشگاه پژوهشی مختلط و عمومی است که در مسکو، روسیه میباشد . دانشگاه لومونسوف در 25 ژانویه 1755 توسط میخائیل لومونسوف تاسیس شد .MSU بعد از لومونسوف در سال 1940 تغییر نام داد و سپس به عنوان دانشگاه لومونسوف شناخته شد .این دانشگاه دارای بلندترین ساختمان آموزشی در جهان است. سرپرست فعلی وی ویکتور Sadovnichiy است. براساس رتبه بندی دانشگاه های جهانی  QS 2018، دارای  رتبه 108 که این بالاترین رتبه موسسه آموزشی روسیه است . دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ و دانشگاه ایالتی مسکو در رقابت دوستانه بر سر عنوان قدیمی ترین دانشگاه روسیه شرکت می کنند. گرچه دانشگاه دولتی مسکو در سال 1755 تأسیس شد، رقیبش در سن پترزبورگ از سال 1819 به عنوان دانشگاه وجود داشته و خود را به عنوان جانشین یک آکادمی که در 24 ژانویه 1724 توسط حکم پیتر بزرگ تاسیس شده است.

نکته: برای ورود به بعضی از دانشگاه های روسیه و تحصیل در روسیه قانون شرط معدل وجود دارد.

حمل و نقل دانشگاه لومونسوف

محوطه دانشگاه لومونسوف بسیار گسترده می باشد و بیش از 1000 ساختمان را در خود جای داده است. بهترین راه برای رسیدن به مرکز شهر مترو است و با حدود  10 دقیقه پیاده روی ایستگاه مترو نزدیک شماست .

پذیرش دانشگاه لومونسوف

جهت پذیرش  دانشگاه لومونسوف تمامی متقاضیان بایستی فرم درخواست دانشگاه لومونسوف را تکمیل و یک قطعه عکس سایز گذرنامه در صفحه اول فرم درج نموده و پس از ارسال توسط نماینده روند درخواست پیگیری شود . مانند اکثر دانشگاهی روس زبان دانشگاه لومونسوف نیز یک دوره یکساله به زبان روسی ارایه میدهد ، داوطلبان رشته های پزشکی و داروسازی پس از طی این دوره بایستی آزمون پادفک و شیمی را با موفقیت انجام دهد . زبان تحصیل در دانشگاه لومونسوف رشته های دارو سازی و پزشکی را به زبان روسی میباشد .

هزینه تحصیل در روسیه دانشگاه لومونسوف روسیه

 • پادفک: 5800 دلار در سال .
 • شهریه پزشکی  در دانشگاه : 400000 روبل در سال.
 • بیمه : 110 دلار  سالانه.
 • خوابگاه : 850 تا 2900 دلار سالانه.

امکانات دانشجویی دانشگاه لومونسوف

 • کتابخانه دانشگاه لومونسوف یکی از بزرگترین سیستم ها در کشور روسیه را داراست که نزدیک به  9 میلیون کتاب را در خود جای داده است، 2 میلیون از این کتب به زبان های خارجی است.
 • علاوه بر تمامی موارد ذکر شده در فوق، موزه ها، باغچه  پارک های علم و فناوری و دو محوطه دانشگاهی در مرکز شهر از دیگر مزیت های تحصیل خواهند بود.
 • ساختمان اصلی MSU از مواردی نظیر: سالن ، تئاتر ، موزه ، سرویس های امنیتی ، کتابخانه ، استخر ، ایستگاه پلیس ، اداره پست ، اتاق میهمان ، آرایشگاه ، رستوران های سرباز متعدد ، بانک و  ATMs ، مغازه ، کافه تریا و دیگر قفسه ها تشکیل شده است.

دانشگاه نووسیبرسک

شهر نووسیبیرسک در منطقه سیبری از کشور روسیه و با فاصله ۳۴۰۰ کیلومتری از  مسکو  قرار دارد. دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک (NSU) یکی از موسسات آموزش عالی عالی روسیه است که در نووسیبیرسک واقع شده است. دانشگاه نووسیبیرسک به عنوان ژنراتور نخبگان علمی در روسیه دارای مشخصات مهمی است، دانشگاهی با رتبه خوب در کنار سیستم جذب دانشجوی شفاف و آزمون های مشخص،شرط لازم و کافی برای ورود به دانشگاه نووسیبیرسک داشتن پایه علمی قوی برای ورود مستقیم در دوره کالج و کسب نتیجه مورد نظر دانشگاه نووسیبیرسک در پادفک خواهد بود. دانشگاه نووسیبیرسک  رشته دندانپزشکی ندارد. پرواز مستقیم از مسکو در این مسیر ۳ ساعت و نیم میباشد .

رتبه جهانی دانشگاه نووسیبیرسک

دانشگاه نووسیبیرسک در رتبه بندی QS جایگاه  ۲۹۱ را دارا است . همچنین بین ۱۰۰ دانشگاه برتر عصر طلایی نیز به چشم میخورد . زبان تحصیل دانشگاه نووسیبیرسک  متقاضیان تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک باید به زبان انگلیسی  در آزمون (شیمی و زیست به زبان انگلیسی) نمره قبولی را بدست آورند، دانشجویانی که مایل به شرکت در دوره های پزشکی در دانشگاه نووسیبیرسک  هستند، بایستی در آزمون ورودی شرکت نمایند. دوره های پادفک در دانشگاه نووسیبیرسک  به زبان انگلیسی است.

ظرفیت و زمان ثبت نام دانشگاه نووسیبیرسک

 • ظرفیت دانشگاه نووسیبیرسک ۶۰ نفرمیباشد که ۴۰ نفر از طریق شرکت در آزمون آنلاین و ۲۰ نفر دیگر با  دوره پادفک پذیرش خواهند شد .
 • زمان ثبت نام پادفک از هفته اول فروردین  تا   نیمه مرداد  میباشد .
 • زمان ثبت نام دوره اصلی پزشکی از هفته اول فروردین تا آخر تیر است .

هزینه تحصیل در روسیه دانشگاه نووسیبیرسک

 • شهریه دوره پادفک دانشگاه نووسیبیرسک  3500   دلار سال .
 • شهریه دوره پزشکی دانشگاه نووسیبیرسک  6000   دلار در سال .
 • هزینه خوابگاه نزدیک به 200 دلار در سال ، خوابگاه دارای نگهبان و دوربین میباشد و در نزدیکی دانشگاه واقع شده است  و شامل اتاق  با دو تخت مشترک  و  اینترنت رایگان میباشد .

براورد هزینه زندگی در کشور روسیه

هزینه زندگی در روسیه به مجموع ۴۰۰ دلار در ماه میرسد که از جمله مواردی ( مترو ۲۰ روبل- هزینه  ناهار در سلف دانشگاه ۲۰۰ الی۳۰۰ روبل –  هر کیلو گوشت   ۲۰۰  روبل و  یک عدد  نان ۳۰ روبل ) میتوان اشاره کرد .

مدارک مورد نیاز جهت ترجمه به روسی شامل موارد زیر میباشد :

 • پاسپورت
 • ریز نمرات و گواهی متوسطه
 • ریز نمرات و گواهی پیش  دانشگاهی